Gomila Palma Apartments

  • Palma de Mallorca, Mallorca, Spanien
  • Plus

Om hotellet

  • 3*
    Officiell klassificering
  • WiFi

Lägenhetshotell med takterrass och pool

Gomila Palma Apartments ligger nära strandpromenaden och marinan i Palma de Mallorca. Här bor du i lägenheter, med närhet till restauranger och nöjen. Hotellets takterrass med pool ger dessutom en extra dos citykänsla.

Det populära området Santa Catalina och slottet Bellver går du till på cirka 15 minuter.

Takterrass med pool

För en avkopplande stund kan du ta dig upp till hotellets takterrass där en pool, solsängar och cafémöbler väntar. Bredvid poolen finns även snackbar som serverar drycker och enklare snacks. Här kan du luta dig tillbaka med en bok i handen och kanske beställa något svalkande att dricka.

Lägenheter med pentry

Alla lägenheter är utrustade med pentry, så att du som vill har möjlighet att tillaga dina egna måltider. Ett stort utbud av restauranger, caféer och barer finns även i närheten av hotellet.

Snabbfakta

Utomhuspool
Ja
Centrum/Shopping
2.7 km/200 m
Restaurang/Bar
Nej/Ja
Transfertid
ca 30 min

Medeltemperatur i Palma de Mallorca

Adress & telefon

Adress
Avinguda Joan Miró 5-7 07014 Palma de Mallorca
Telefon
+34 971 152 646

Viktig information

Officiell klassificering
***
Byggt
1984
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Parkering
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja

Lägenheterna

WiFi
Ja
Kassafack utan kostnad
Ja
AC utan kostnad
Ja
Hårfön
Ja
Vattenkokare
Ja
Tv
Ja
Dusch/wc
Ja
Bad/wc
Ja
Kök
Ja
Typ av kök
Pentry
Brödrost
Ja

Sängar

Bäddsoffa
Ja
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja

Mat & dryck

Restaurang
Nej
Bar
Ja

Avstånd

Shopping
200 m
Minimarket
200 m
Centrum
2.7 km

Strand

Bad/strand (max)
3.5 km

Pool

Utomhuspool
Ja
Poolhandduk
Ja
Poolhandduk mot deposition
Ja

Tillgänglighet

Antal våningar i högsta byggnaden
3
Hiss
Ja

Vår service: Dygnet runt via TUI-appen

  • Gäller från 2026-05-01 till 2026-11-01

Service via TUI-appen

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 3 tim 40 min vid direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 30 minuter från flygplatsen Palma de Mallorca Airport (PMI). Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Shopping
200 m
Minimarket
200 m
Centrum
2.7 km

Strand

Bad/strand (max)
3.5 km