Seaden Sea World Resort & Spa

Om hotellet

  • 5*
    Officiell klassificering
  • WiFi

All Inclusive vid stranden med flera pooler

Seaden Sea World Resort & Spa ligger direkt vid stranden, cirka 1,5 mil utanför Side. Här trivs både familjer och vuxna sällskap. Hotellet har tre pooler och erbjuder flera aktiviteter, dessutom finns fyra restauranger och åtta barer. All Inclusive ingår.

På Seaden Sea World Resort & Spa finns pooler för alla smaker. Chilla i relaxpoolen eller bege dig till den mer fartfyllda aktivitetspoolen. I poolbaren kan du fylla på med kalla drycker mellan doppen.

Aktiviteterna är många

När du känner att du fått nog av sol och bad kan du spela beach volleyboll, besöka gymmet eller testa olika vattensporter. På aktivitetsschemat står även dansklasser, aerobics och minigolf.

Spa med inomhuspool

Hotellets spa har en inomhuspool, jacuzzi, bastu och ångbastu. Varför inte unna dig en massagebehandling eller testa hamam?

Restauranger, barer och underhållning

Hotellet har en bufférestaurang och tre à la carte-restauranger där asiatiskt, italienskt och turkiskt står på menyerna. Du hittar inte mindre än åtta barer. Kvällarna avslutas med dansshower och livemusik och ibland ordnas även turkiska kvällar.

  • Antal rum : 673

Snabbfakta

Bad/strand
20 m
Utomhuspool/Barnpool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
15 km/10 m
Restaurang
Ja
Transfertid
ca 1 tim/1 tim och 50 minuter

Medeltemperatur i Side

Adress & telefon

Adress
Kizilagac Turizm Beldesi, Manavgat, Antalya, Turkey
Telefon
+90 242 748 8181

Viktig information

Reception 24 h
Ja
Officiell klassificering
*****
Byggt
2009
Senast renoverad
2023
Renoveringsnivå
Övriga faciliteter, Restaurangen
Antal rum
673
Volt
220
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Area
Strandområde
Parkering
Ja
Parkering utan kostnad
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja
Störningsnivå
Begränsat störande
Störningar
Biltrafik
AC i allmänna utrymmen
Ja
Tvättservice
Ja

Rummen

WiFi
Ja
Dubbelrum
30 m2
Familjerum
50 m2
Kassafack
Ja
Kassafack utan kostnad
Ja
AC
Ja
AC utan kostnad
Ja
Takfläkt
Ja
Minibar
Ja
Roomservice
Ja
Städning
7 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Vattenkokare
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Dusch/wc
Ja
Bad/wc
Ja

Sängar

Dubbelsäng
190x200 cm
Enkelsäng
120x200 cm
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja

Mat & dryck

All Inclusive

Måltider och drycker Frukost-, lunch- och middagsbuffé med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller vatten). Nationell alkohol, vin, öl, läsk och mineralvatten, barservering till kl 00 (anvisade barer/tider).

Frukost kl 7–10 Sen frukost kl 10–10.30 Lunch kl 12.30–14 Snacks kl 12–15.30 Glass kl 14–17 Middag kl 18.30–21 Snacks kl 23–00 Enklare nattbuffé kl 00–7

Vid en vistelse på minst sju nätter ingår ett besök i någon av de tre à la carte-restaurangerna (asiatiskt, italienskt eller turkiskt) per vecka. Bordsbokning krävs.

Observera All Inclusive-innehållet och tider kan komma att ändras under säsongen, exempelvis i början och i slutet av säsongen eller om gästantalet är lågt. All Inclusive ingår ända fram till avresan från hotellet.

Bufférestauranger
1
Restaurang
Ja
À la carte-restauranger
3
Barer
8
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Lobbybar
1
Strandbaren ingår i All Inclusive
Ja
Frukost
Buffé
Lunch
Buffé
Middag
Buffé
All Inclusive
Ja
Klädkod vid middag
Ja
Klädkod
Inga badkläder, Inga shorts
AC i restaurang
Ja
Antal restauranger
4
Specialkost
Ja
Vegetariska alternativ
Ja
Minimarket på hotellet
Ja

Avstånd

Stopp för transferbuss
10 m
Bärhjälp med bagaget
Ja
Busshållplats
10 m
Lokaltrafik
10 m
Shopping
10 m
Minimarket
10 m
Marina
15 km
Centrum
15 km
Flygplats
70 km
Uttagsautomat
10 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
20 m
Typ av strand
Klapperstenstrand, Sandstrand
Familjevänlig strand
Ja
Strandhandduk utan kostnad
Ja
Solsängar på stranden utan kostnad
Ja

Pool

Utomhuspool
Ja
Inomhuspool
Ja
Pooler
3
Barnpool
Ja
Barnpooler
1
Separat barnpool
Ja
Djup på barnpool
40 cm
Pool
Ja
Sötvattenpool
Ja
Pooldjup max
140 cm
Poollängd
50 m
Poolbredd
22 m
Poolstorlek
1110 m2
Poolhandduk
Ja
Poolhandduk utan kostnad
Ja
Inomhuspool
1
Uppvärmd utomhuspool
Nej
Uppvärmd inomhuspool (min 22 grader)
Ja

Avkoppling

Bastu och ångbastu utan kostnad. Jacuzzi, massage och skönhetsbehandlingar mot kostnad.

Spa
Ja
Massage
Ja
Skönhetsbehandlingar
Ja
Frisör
Ja
Bastu
Ja
Ångbastu
Ja
Hamam
Ja
Åldersgräns för spa:
13
Jacuzzi i spa
Ja

Underhållning

Nattklubb
Ja
Shower/livemusik
Ja
Underhållning för vuxna
Ja
Underhållning för barn
Ja

Sport

Vissa aktiviteter, sporter och motorvattensporter är mot kostnad.

Gym
Ja
Åldersgräns för gym:
18
Badminton
Ja
Aerobics
Ja
Gruppträning
Ja
Dans-pass
Ja
Vattengympa
Ja
Fotboll
Ja
Beachvolleyboll
Ja
Kanot/trampbåt
Ja
Katamaran
Ja
Surfing
Ja
Vattensport (motor)
Ja
Bågskytte
Ja
Biljard
Ja
Kanot
Ja
Bordtennis
Ja
Vattenskidor
Ja

Barn & ungdomar

Spjälsäng
Ja
Barnstol i restaurangen
Ja
Lekplats utomhus
Ja
Lekrum
Ja

Tillgänglighet

Byggnader
3
Antal våningar i högsta byggnaden
7
Hiss
Ja
Hissdörr (bredd)
95 cm
Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
6
Ramp till receptionen
Ja
Rumsdörr (bredd)
90 cm
Sovrumsdörr (bredd)
90 cm
Badrumsdörr (bredd)
90 cm
Ramp till poolområde
Ja

Vår service: TUI-guider på hotellet och TUI-appen dygnet runt

  • Gäller från 2025-04-01 till 2025-11-04
  • Gäller från 2026-04-13 till 2026-11-04

Möt TUI-guiderna på hotellet

Vårt internationella guideteam finns på hotellet minst några gånger i veckan. De kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer de också att svara på frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester.

Service via TUI-appen dygnet runt

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss när det passar dig. Under Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 3 tim 55 min vid direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 1 timme från flygplatsen i Antalya (AYT) och cirka 1 timme och 50 minuter från flygplatsen i Gazipasa (GZP). Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Stopp för transferbuss
10 m
Bärhjälp med bagaget
Ja
Busshållplats
10 m
Lokaltrafik
10 m
Shopping
10 m
Minimarket
10 m
Marina
15 km
Centrum
15 km
Flygplats
70 km
Uttagsautomat
10 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
20 m
Typ av strand
Klapperstenstrand, Sandstrand
Familjevänlig strand
Ja
Strandhandduk utan kostnad
Ja
Solsängar på stranden utan kostnad
Ja

Kundomdömen

TUI kundrecensioner

8.2 av 10

323 Kundbetyg
  • Städning
    8.7 av 10
  • Maten
    8 av 10
  • Poolen
    8.5 av 10
  • Hotellservicen
    8.2 av 10
  • Rum
    8.5 av 10

Uppdaterat: 2025-10-01

Upplevelse

  • 10 av 10
Barnvänligt både hotell, strand och pool. Bra mat med mycket att välja på, lätt att hitta något som passar alla smaker. Bra och fin service av hotellpersonalen.

Superbra ställe

  • 10 av 10
Rent och fräscht bra program bra mat HTC Jan ni säger bra. Vi har varit på andra hotell den tjejen så toppen

Hög musik

  • 7 av 10
Fruktansvärd musik (gangster rapp ) hela dagarna alldeles för högt hela tiden. Vid poolen Handlar bara om våldtäkter mord och slampor förstår inte att TUI tillåter den musiken när det är familjer som är där.

Seaden Sea World Resort & Spa, Side

  • 10 av 10
Stort, rent och fint men det luktade avlopp och ********** lite här och där. Dock så kunde man stå ut med det då man visste att det berodde på alla söta hönor och tuppar, samt en kalkon, som fick gå fritt på området.
Rummen jättefina! Stora, fina pool-områden, nära till stranden som har både sand och klappersten.
Området utanför hotellets ena sida var en byggarbetsplats, på andra sidan fanns lite shopping.
Personalen kunde inte mycket engelska vilket försvårade kommunikationen en del men det fick man lösa med lite teckenspråk. Receptionisterna kunde engelska.
Maten var helt ok men inte mer. Ölen smakade bra och drinkarna var goda så länge man såg till att de inte hällde i för mycket sprit...
Vi var en familj med 4 vuxna som åkte och alla var nöjda med resan!

September

  • 10 av 10
Det var min tredje semester resa på samma hotell med TUI
Mer behöver jag inte skriva👍🥰👏👏👏

.

  • 10 av 10
Rent och fint. Personalen hjälpsam och trevlig. Maten va super (förutom asiatiska a la carte restaurangen, det va bättre mat på middags buffen). Bra service och mycket personal som tog hand om gästerna.

Resa till Side Turkiet

  • 10 av 10
Hotellet var bra med mat och dryck samt avkoppling. Det är ett perfekt hotell för den som vill komma bort ett tag och njuta av en sol och bad resa. Enda nackdelen är att det är mycket folk från Tyskland och därför kan vissa aktiviteter i hotellet vara inriktade mot dem.

Besvikelse

  • 0 av 10
Stora pooler, sällan kö till maten.

I privat transfer fungerande inte AC varken på resan till hotellet eller tillbaka till flygplatsen som förövrigt tog närmare 2timmar att åka enkel resa, Ni aviserade 1 timme och 10min.
Rummet på hotellet gick inte att justera temperaturen på AC. Antingen stänga av eller ha den på för risk att bli förkyld.

AC på gemensamma ytorna på hotellet var inte igång och när de ibland var det kändes det knappt.
Restaurangen hade man på AC lite då och då men för det mesta inte så man satte och svettades inne på frukosten och middagen. Lunchen lokalen fungerade AC.

Majoriteten av personalen kunde inte engelska. Hittade 3st på hela hotellets personal som kunde lite engelska. När man pratade engelska men personalen så blev dem genast otrevliga och spydiga. Som de inte ville ha med dig att göra. Kändes som man åkt till Tyskland för alla pratade tyska, musiken på hotellet och vid poolen var på tyska. Fick verkligen ingen feeling av att man åkt till Turkiet.

Maten var anpassade efter tyskar, samma här ingen riktig känsla av att man åkt till Turkiet.
Drinkarna var det otrolig variation på kvalitet. När man väl hittade en drink som var god så kunde jag aldrig få en likadan med samma smak igen trots samma beställning, rent lotteri.

Med tanke på tyskarnas beteende så ska städarna ha en eloge för hur de kämpade med att hålla rent efter tyskarna. Väldigt grisigt av dem gästerna som var 99% av alla gäster tyskar.

Personal som jobbade runt poolen, aktivitetspersonal pratade aldrig med oss eller erbjöd några aktiviteter inte heller andra tjänster som SPA osv. Vi kändes oss extremt exkluderade som om vi inte var välkomna!

Restaurangerna/matsalerna, brödet var torrt och gammalt, frukterna var andra sorteringen, köttet för extremt senigt och mer fett/senor än kött. Grönsakerna hade ingen smak. Fanns inga laktosfria alternativ. Sopporna, riset, kycklingkebab, pommes och när man lyckades hitta färska turkiska croissanter (oftast andra sorteringen/torra). Fanns mycket att önska med andra ord gällande maten.

Poolerna var stora och bra dock fick man vakta sina solstolar och parasoll för tyska gäster snodde dem om du inte höll koll alltså du var tvungen att sitta på din plats hela tiden. Det var inte bara vi som blev av med parasoll vi såg flertal gäster som bråkade med varandra och vissa drog in manager men det hjälpte inte. Det var förbjudet att dyka i poolen och att paxa solstolar över natten men det struntade folk i och inget hände.

Stranden var extremt stenig kändes inte som en strand. Var svårt att ta sig till och från havet pga stenarna som gjordes ont att gå på men också så att du sjönk ner 50cm vågorna kom. Det blev också väldigt djupt nära strandkanten, inget för små barn med andra ord. Gällande solstolar både vid poolen med också på stranden så verkade det vara alldeles för få för antalet gäster. Så om du inte var uppe senast kl06 så var allting upptaget mer eller mindre.

Den lokala TUI personalen var inte behjälplig gällande för fråga efter vår privata transfer och att vi åtminstone ville ha en fungerande AC på tillbaka resan. Jag hade kontakt med er via appen och ni hänvisade till de på plats som sedan sa att ni lägger över allt ********** på de lokala. Oavsett så kunde ni varken från appen eller lokalt se min privata transfer leverantör (det stod inte på min bokning heller) så ingen av er kunde hjälpa oss, resultat ett TUI fordon med en icke fungerande AC igen...

Hotell rummet ej möjlighet att justera temperaturen på AC, hårda sängar, städningen bra men duschen lämnades alltid kvar på 10 dagars vistelse låg samma hår klump vid brunnen t ex. Kassaskåp strulade, vi hade tekniker hos oss 2 ggr pga AC och kassaskåpet utan åtgärd. Även dem extremt otrevliga.
Generellt fick vi känslan av att personalen behandlades dåligt och det gick sedan ut över oss, vi såg städare som började bråka med varandra t ex.

På hotellet står det att det är ett 5 stjärnigt hotell och ni på TUI marknadsför det som 4 plus stjärnigt. Majskolvar och apelsinjuice kostade extra t ex. Det här hotellet är nog max 3 stjärnigt och ni på TUI borde inte ens ha kvar det här i ert sortiment iallafall inte för svenskar.

Kommentar

  • 8 av 10
Bara det glutenfria brödet och muffinsen att klaga på allt annat var super. Skillnaden mot Greklands glutenfria bröd eller svenska är ljusår ifrån. Tror inte någon åt detta brödet….

Väldigt fint upplevelse i detta hotell!

  • 10 av 10
Fint utseende vid ingången, vacker och stor Entréhall med glastak, många soffor, marmor golv och reception.
2 stora poller för vuxna och 1 för barn. Massor med grönt i område med olika palmer och andra växter, till och med promenerande hönor och en tupp.
Mycket god mat och speciell på middagen med massor olika rätter - varje kväll var mycket nytt och fans ett speciellt bord med kvälls temamat.
Under dagen hade vi underhållning med olika aktiviteter såsom volleyboll, football, darts, water polo, zoomba och vattengym. Barr med dryck mellan 2 polar och 1 till bar vid stranden.
Kvälls underhållning för barn och vuxna var väldigt varierande och intressant.
Älskade hotellet med allt! Vi åkte lite rund och den var det bästa i radius av 30 km!

Kundomdömen

  • av 10
  • Anonym