Peace Laguna Resort & Spa
- Ao Nang (Krabi), Thailand
Tripadvisor
Om hotellet
- WiFi
Rofylld oas nära centrum
Peace Laguna Resort & Spa i Ao Nang ligger vid en grön lagun, omgivet av berg och djungellandskap. Här finns flera pooler, restaurang, träningsrum och spa. Du har nära till Ao Nang-bukten och strandpromenaden.
Här bor du med promenadavstånd till restauranger och barer som ligger längs med strandpromenaden. Ovanför stranden finns flera butiker.
Flera pooler och nära till stranden
Peace Laguna Resort & Spa är byggt intill en grön lagun och poolerna ligger alldeles intill. Här kan du koppla av i en solstol medan du blickar ut över de tropiska omgivningarna. För de minsta finns en barnpool. Med en kort promenad från hotellet kommer du till stranden där longtailbåtarna ligger på rad. Härifrån kan du åka med båt till någon av paradisstränderna på de närliggande öarna.
Träning och avkoppling
Efter en dag i solen kan du koppla av i spa-avdelningen och unna dig en välgörande massage. Vill du istället röra på dig kan du besöka hotellets träningsrum.
- Antal rum : 149
Snabbfakta
- Bad/strand
- 300 m - 500 m
- Utomhuspool/Barnpool
- Ja/Ja
- Centrum/Shopping
- 500 m/300 m
- Restaurang/Bar
- Ja/Ja
- Transfertid
- ca 55 min/3 tim 30 min
Medeltemperatur i Ao Nang (Krabi)
Adress & telefon
- Adress
- 193 Moo 2, Ao Nang, Muang, Krabi, 81000 Ao Nang Beach, Thailand
- Telefon
- +66 75 637 344
Viktig information
- Reception 24 h
- Ja
- Officiell klassificering
- ****
- Byggt
- 2003
- Senast renoverad
- 2016
- Antal rum
- 149
- Volt
- 220
- Adapter behövs
- Ja
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Area
- Strandområde
- Parkering
- Ja
- Parkering utan kostnad
- Ja
- WiFi
- Ja
- WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
- Ja
- WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
- Ja
- Trafik
- Lokal trafik
Rummen
- WiFi
- Ja
- Dubbelrum
- 30 m2
- Större dubbelrum
- 40 m2
- Kassafack
- Ja
- Kassafack utan kostnad
- Ja
- AC
- Ja
- AC utan kostnad
- Ja
- Minibar
- Ja
- Roomservice
- Ja
- Städning
- 7 dagar/vecka
- Hårfön
- Ja
- Vattenkokare
- Ja
- Tv
- Ja
- Telefon
- Ja
Sängar
- Dubbelsäng
- 180x198 cm
- Enkelsäng
- 120x198 cm
- Fällsäng
- 106x180 cm
- Dubbelsäng
- Ja
- Enkelsäng
- Ja
Mat & dryck
- Bufférestauranger
- 1
- Restaurang
- Ja
- Bar
- Ja
- À la carte-restauranger
- 1
- Barer
- 1
- Poolbar
- Ja
- Poolbar
- 1
- Lobbybar
- 1
- Frukost
- Buffé
Avstånd
Avstånd till flygplatsen avser Krabi flygplats. Till Phukets flygplats är det ca 145 km.
- Stopp för transferbuss
- 300 m
- Bärhjälp med bagaget
- Ja
- Busshållplats
- 300 m
- Shopping
- 300 m
- Minimarket
- 500 m
- Centrum
- 500 m
- Flygplats
- 17 km
- Uttagsautomat
- 200 m
Strand
- Bad/strand (minsta avstånd)
- 300 m
- Bad/strand (max)
- 500 m
- Typ av strand
- Sandstrand
- Familjevänlig strand
- Ja
- Strandhandduk utan kostnad
- Ja
Pool
- Utomhuspool
- Ja
- Pooler
- 3
- Barnpool
- Ja
- Barnpooler
- 3
- Separat barnpool
- Ja
- Barndel i huvudpoolen
- Ja
- Pool
- Ja
- Poolhandduk
- Ja
- Poolhandduk utan kostnad
- Ja
- Badstege
- Ja
Avkoppling
- Spa
- Ja
- Inträde till spa/wellness-area utan kostnad
- Nej
- Massage
- Ja
- Skönhetsbehandlingar
- Ja
- Bastu
- Ja
- Ångbastu
- Ja
Sport
- Träningsrum
- Ja
Barn & ungdomar
- Spjälsäng
- Ja
- Spjälsäng
- 10
- Barnstol i restaurangen
- Ja
Tillgänglighet
- Byggnader
- 5
- Antal våningar i högsta byggnaden
- 4
- Hiss
- Ja
- Rullstolstillgänglighet hotellområde
- Nej
- Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
- 1
- Ramp till receptionen
- Ja
- Rumsdörr (bredd)
- 88 cm
- Badrumsdörr (bredd)
- 78 cm
- Ramp till poolområde
- Ja
- Rörelsehinderanpassat
- Ja
Vår service: Dygnet runt via TUI-appen
- Gäller från 2025-11-01 till 2026-05-01
Service via TUI-appen
TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.
Så här kommer du till hotellet
Flygtid
Vintersäsong: charterflyg nonstop, ca 11 tim. Tid beräknad från Stockholm-Arlanda. Sommarsäsong: reguljärflyg, ca 10 tim 30 min till Bangkok + ca 1 tim med inrikesflyg till Phuket. Tid beräknad från Stockholm-Arlanda.
Transfertid
Beräknad transfertid cirka 55 minuter från flygplatsen i Krabi, cirka 3 tim 30 min från flygplatsen i Phuket. Boka busstransfer eller privat transfer med taxi eller minibuss. När du bokar resan ser du vilka transferalternativ som finns tillgängliga. Här kan du läsa mer om transfer »
Avstånd
Avstånd till flygplatsen avser Krabi flygplats. Till Phukets flygplats är det ca 145 km.
- Stopp för transferbuss
- 300 m
- Bärhjälp med bagaget
- Ja
- Busshållplats
- 300 m
- Shopping
- 300 m
- Minimarket
- 500 m
- Centrum
- 500 m
- Flygplats
- 17 km
- Uttagsautomat
- 200 m
Strand
- Bad/strand (minsta avstånd)
- 300 m
- Bad/strand (max)
- 500 m
- Typ av strand
- Sandstrand
- Familjevänlig strand
- Ja
- Strandhandduk utan kostnad
- Ja
Kundomdömen
Rent och fräscht hotell med fantastiskt grönt område
- 2025-04-02
Varmt på rummet
- 2025-04-02
En gång i tiden ett fint hotell, men det var länge sen
- 2025-01-18
Där det finns "förbättringspotential" är dels flygresan och dels hotellet.
Vi flyger mycket (Mexiko, Kalifornien, Florida, Vietnam, Indien, m.m.), och även många gånger med TUI, men det känns defintivt som ni har dragit in på bekvämligheterna på flyget. Det uppenbara är att ni plötsligt ha börjat ta betalt för hörlurar på flyget. Tidigare tror jag också att man fick ögonbindel m.m. Det är så klart en småsak och 50 kr/hörlur är inga pengar i sammanhanget men det upplevs småsnålt och sämre än andra flygbolag. Maten kändes snäppet sämre, och även filmerna kändes färre än normalt. Sitter man nästan 12h på ett flyg så känns det snålt om alla som lämnar planet är hungriga.
Som sagt, vi flyger ganska mycket, och flygupplevelsen med TUI hamnar helt klart i budgetsegmentet strax över Ryanair.
Det andra stora minuset är hotellet. Man inser att hotellet en gång i tiden har varit väldigt trevligt då det är mycket palmer, en fin damm på hotellområdet och lummig miljö som gör det väldigt mysigt och passar och egentligen perfekt. Däremot är allt slitet och nedgånget. Överallt är det spruckna gångplattor, färgen har flagnat på väggarna, färgerna på kaklet i poolerna har flagnat, gångjärnen i badrummen är rostiga, listan kan göras ganska lång.
En annan sak som jag aldrig har stött på förut gäller städningen. På det här hotellet måste man, m h a en skylt bredvid dörren, meddela om man VILL få rummet städat varje dag, dvs tvärt emot alla andra hotell där man talar om när man INTE vill ha rummet städat. Detta ledde till att vi missade att få rummet städat flera gånger. Dessutom saknades det flera gånger någon handduk, antingen en badhandduk, handhandduk eller golvhandduk.
En annan sak som känns tråkigt är hotellrummens innemiljö. Det är väldigt kalt vad gäller tavlor och det fanns inga möbler inne på hotellrummet (t ex bord, en byrå och stolar), även om det fanns gott om plats för det. Rummet känns mer som en låda med sängar i än ett ombonat hotellrum.
Trots att vi bodde (och betalade för 3 vuxna) fanns det ändå bara 2 glas, 2 muggar, 2 stolar på uteplatsen m.m. Sängen som erbjuds för 3:e personen var dessutom extremt dåligt. Vi klagade och efter ha stött på ett par gånger och väntat någon dag fick vi en riktigt säng och en extra stol på uteplatsen, men min poäng är att varje människa som provligger sängen eller går ut på uteplatsen och inser att någon måste stå hela tiden fattar ett det här inte funkar, ändå var det som de erbjöd oss.
Jag tycker att TUI förstör sitt varumärke med det här hotellet. Vi bokar med TUI av 2 anledningar, det ena är direktflyg (och det erbjuder ni!) och det andra är att vi utgår ifrån att ni har gjort en kontroll och att man kan förvänta sig en viss nivå vad gäller underhåll och skötsel. Det inser jag att så kan jag inte tänka längre, vilket är väldigt tråkigt då vi har rest med er i 20 år.
Hotell
- 2024-02-16
Lever inte upp till det bildspel som finns i TUI appen
Hotellet
- 2024-02-14
Vi sa till om detta och fick ett nytt rum som motsvarade förväntningarna.
Besviken räcker inte
- 2024-01-24
Det fanns ingen sop med lock, jättekul med blöjbarn och en toa som man ej får kasta toapapper i. Det fanns utöver det en viss avloppslukt i rummet. Belysningen var dov så det var svårt att göra sig i ordning. Vi höll oss borta från rummet så mycket vi kunde. Vi betalade 75 000 för resan..
Övrigt
- 2023-12-31
Trevligt o bra hotell men med fel raiting
- 2023-03-08
Hade hotellet raitingen 3 skulle inte så många småsaker o fel på rummet samt skavanker på hotellområde skavt o vi hade varit mycket nöjdare för det håll inte 4 stjärnor
Februari 2023
- 2023-03-01
Väldigt svajigt wifi.
Kundomdömen
- 2023-02-15
Main poolen burde have været lukket de sidste 4 dage og måske længere efter vores afrejse pga. helt uklart vand hvilket klart ville være usundt at bade i. Personalet burde have lukket poolen.