TUI SUNEO Santa Ponsa

Om hotellet

  • 4*
    Officiell klassificering
  • WiFi

All Inclusive nära stranden

TUI SUNEO Santa Ponsa ligger mitt i Santa Ponsa nära den fina stranden, golfbanan, shopping och mycket mer. Som vanligt på våra TUI SUNEO-hotell får du mycket för pengarna med aktiviteter och underhållning på hotellet. Dessutom ingår All Inclusive.

TUI SUNEO Santa Ponsa är egentligen tre systerhotell. Du får använda faciliteterna i alla hotelldelarna. Det blir helt enkelt mer att välja på och mer omväxling.

Poolbad och strandliv

Går du rakt ner från hotellet kommer du till stranden med sin ljusa sand. Gillar du inte sand mellan tårna finns det totalt fyra pooler att välja mellan på hotellen.

På alla våra TUI SUNEO-hotell:

  • All Inclusive med världsbuffé ingår
  • Aktiviteter för hela familjen
  • Engelsktalande aktivitetsvärdar
  • Lättsam, internationell atmosfär
  • Poolområdet med barnpool
  • Det kreativa lekrummet SUNEOPlay – med flygplanstema

... läs mer om TUI SUNEO här »

  • Antal rum : 269

Snabbfakta

Bad/strand
200 m
Utomhuspool/Barnpool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
200 m/200 m
Restaurang/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca 1 tim

TUI SUNEO

Prisvärd semesterglädje för stora och små

  • Prisvärd semesterglädje – mellanklasstandard gör resan billig samtidigt som det finns massor att göra
  • Engelsktalande aktivitetsledare ordnar t ex vattengympa, tävlingar och glada upptåg
  • Enklare kvällsunderhållning flera gånger i veckan
  • De flesta TUI SUNEO har All Inclusive, se under respektive hotell
  • Öppet lekhus och barnpool för de minsta på våra familjehotell
  • Nyhet! TUI SUNEO Adults Only – utvalda hotell för vuxna från 16 år

TUI SUNEO konceptet gäller:

  • 2025-05-01 till 2025-11-01
  • 2026-04-01 till 2026-05-01
  • 2026-05-01 till 2026-11-01

Medeltemperatur i Santa Ponsa

Adress & telefon

Adress
Puig des Teix no 3, Santa Ponsa
Telefon
+ 34 971 690 000

Viktig information

Kassafack cirka 30 euro per vecka och cirka 10 euro i deposition.

Hotellet hette tidigare Santa Ponsa Park & Pionero.

Heltäckningsmatta i vissa rum.

Hotellområde med lokal trafik. Nivåskillnader inom hotellområdet.

Reception 24 h
Ja
Officiell klassificering
4*
Byggt
1973
Senast renoverad
2010
Antal rum
269
Volt
220
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Parkering
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja
Trafik
Lokal trafik

Rummen

WiFi
Ja
Dubbelrum
24 m2
Kassafack
Ja
Kassafack mot kostnad
Ja
AC
Ja
AC utan kostnad
Ja
Takfläkt
Ja
Centralvärme
Ja
Städning
7 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Dusch/wc
Ja
Bad/dusch och wc
Ja
Heltäckningsmatta
Ja

Sängar

Dubbelsäng
135x190 cm
Enkelsäng
90x190 cm
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja

Mat & dryck

All Inclusive

Måltider och drycker

Frukost-, lunch- och middagsbuffé med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller vatten). Nationell alkohol, vin, öl, läsk och mineralvatten, barservering till kl 24 (anvisade barer/tider).

Frukost kl 7.45–10.30

Lunch kl 13–14.30

Kaffe, te och kakor kl 16–18

Middag kl 18.45–21.30

Kvällssnacks kl 22–24

Övrigt Tider för restaurang och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Vissa aktiviteter ingår under begränsade tider. Förändringar i innehållet kan komma att ske under säsongen.

Bufférestauranger
1
Restaurang
Ja
Bar
Ja
Barer
2
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Frukost
Buffé
Lunch
Buffé
Middag
Buffé
All Inclusive
Ja
Klädkod vid middag
Ja
Klädkod
Inga badkläder

Avstånd

Stopp för transferbuss
20 m
Busshållplats
300 m
Shopping
200 m
Minimarket
200 m
Centrum
200 m
Uttagsautomat
50 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
200 m
Typ av strand
Sandstrand

Pool

Utomhuspool
Ja
Barnpool
Ja
Separat barnpool
Ja
Djup på barnpool
60 cm
Pool
Ja
Sötvattenpool
Ja
Poollängd
21 m
Poolbredd
9 m
Poolhandduk mot deposition
Ja
Jacuzzi
Ja

Avkoppling

Spa
Nej

Sport

Gym
Nej
Tennis
Ja

Barn & ungdomar

Internationell barnklubb
Ja
Spjälsäng
Ja
Barnstol i restaurangen
Ja
Lekplats utomhus
Ja

Tillgänglighet

Byggnader
1
Antal våningar
5
Hiss
Ja
Hissdörr (bredd)
79 cm
Rullstolstillgänglighet hotellområde
Nej
Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
6
Rumsdörr (bredd)
71 cm
Sovrumsdörr (bredd)
90 cm
Badrumsdörr (bredd)
60 cm

Aktiviteter

Aktivitetsutbudet består av: tennis, vattenpolo, fotboll, volleyboll, dart, aerobics, vattengympa, bågskytte, boule och bordtennis.

Underhållning för vuxna och barn i form av minidisco, ansiktsmålning, temakvällar, shower, danslektioner och quiz.

Internationell barnklubb för åldrarna 4–12 år.

Vår service: Dygnet runt via TUI-appen

  • Gäller från 2026-04-01 till 2026-05-01

Service via TUI-appen

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Vår service: TUI-guider på hotellet och TUI-appen dygnet runt

  • Gäller från 2025-05-01 till 2025-11-01
  • Gäller från 2026-05-01 till 2026-11-01

Möt TUI-guiderna på hotellet

Vårt internationella guideteam finns på hotellet minst några gånger i veckan. De kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer de också att svara på frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester.

Service via TUI-appen dygnet runt

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss när det passar dig. Under Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 3 tim 40 min med direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 1 timme från flygplatsen Palma de Mallorca Airport (PMI). Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Stopp för transferbuss
20 m
Busshållplats
300 m
Shopping
200 m
Minimarket
200 m
Centrum
200 m
Uttagsautomat
50 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
200 m
Typ av strand
Sandstrand

Kundomdömen

TUI kundrecensioner

7.6 av 10

493 Kundbetyg
  • Städning
    8.2 av 10
  • Maten
    7.8 av 10
  • Poolen
    7.1 av 10
  • Hotellservicen
    8.1 av 10
  • Rum
    7.5 av 10

Uppdaterat: 2025-10-02

Bra standard

  • 9 av 10
Fräscht poolområde men ganska trångt eftersom det var två hotell som hade samma område. Inte tillräckligt med solstolar och utrymme. Båda poolerna väldigt grunda. Dock väldigt rent och välstädat alltid. Bra läge på hotellet med en kort promenad till stranden. Vi fick ett rum högst upp med fin utsikt över bergen och omgivningarna. Fräscha rum med sköna sängar. Aldrig speciellt trångt i restaurangen eftersom det fanns gott om sittplatser. Maten var god och vällagad.

Hotell

  • 6 av 10
Restaurangen var bullrig och kändes instängd. Upplevelsen var mer skolmatsal, skulle finnas fler platser utomhus där man kunde sitta och äta.

Tja

  • 7 av 10
Tja, så där får vi nog säga
Stod bl.a att man inte fick boka solsängar, vilka ändå var bokade varje dag utan att det åtgärdades, vilket fick följden av att vi inte fick några förrän framåt eftermiddagen…

Hotellet

  • 5 av 10
Jätte dåligt wifie ingen vidare variation på maten.

👍👍👍👍

  • 9 av 10
Mycket bra, avkopplande semester, bra aktiviteter och aktivitetsansvariga.
👍👍👍👍

TUI Sune i sant ponsa pionero

  • 8 av 10
Det var väldigt lyhört i rummen, hårda sängar
De bäddade o bytte handdukar men anden tog de inte upp. .

Hotellet

  • 9 av 10
Allt var bra.
Maten var perfekt. Rummet var bra.
Utemiljön i poolen var för lite.

Kundomdömen

  • 10 av 10
Personal som jobbar är mycket trevliga

Augusti 2025

  • 6 av 10
Poolområdet var katastrofalt då det inte gick att få en solstol på hela veckan. Maten var nästan slut om man kom senare tid.
Galen kö för att få något att dricka på kvällen. Rökning tillåten vid poolbaren så där var så rökigt att man inte kunde sitta där.

Undvik hotellet

  • 0 av 10
Undvik detta hotell! Ingen avkoppling bara skrikande barnfamiljer överallt! Deposition för precis allt på hotellet. Solstolarna paxade i alla 3 poolerna redan från kl.08 och sedan hela dagarna! Stranden är ett stenkast ftån hotellet men solstolarna kostar 20 eur per person. Man kan ju ligga på poolhandduken där men vill man byta den så kostar det varje gång.
Aktiviteter och under hållning endast för barn och ändå till kl 22! Omöjligt att hitta plats i baren/salen på kvällarna pga alla barnfamiljer som ockuperar stället. Detta är ingen överdrift, barn springer runt och röjer fram till 23 eller ännu senare! Får man inte en drink välld över sig så blir man definitivt döv på kuppen. Reser mycket och varit på diverse all inclu hotell, men aldrig varit med om att barnaktiviteter pågår till 23! Ingen avkoppling.
Saken blev inte bättre av alla nya personer som checkade in dagligen! Hotellen har inte kapacitet för den mängen gäster! Ingen plats vid poolen eller i poolen, långa köer till matsalen, ingen plats i barområdet kvällstid.

Vi hade ingen fungerande ac på rummet men fick ingen hjälp! Tvingades att svettas varje natt med 29-37 grader på rummet! Städningen var dålig med

Glöm för guds skull inte att bära på din plastkopp dagen lång så du kan byta in drn vid ny drink. Ny kopp kostar varje gång annars! Badvakten har en tendens att ta bort dessa nör de står tomma vid din solbädd, trots att han vet att de kostar! Glöm att du får nya gratis, tyvärr, din uppgift att hålla koll på dem hela tiden, oavsett om någon annan plockat bort dem

Dåliga aktiviteter, hotellet är översvämmat av folk och specifikt barnfamiljer i stora sällskap - det är inget hotell man åker till för att koppla av. Drt är trångt, konstant skrikande, att man ska förstå att "barn" leker. Det är barnens hotell helt klart, vilket borde framgå av marknadsföringen. Jag tror att en svensk Tui respresentant aldrig varit där och sett verkligheten - vi saknade en på plats!

ETT MEGASTORT PLUS är maten: frukost, lunch middag! Mycket god mat, olika temadagar med välkomstdrink, taco nights, sushi mm, utöver drn sedvanliga buffén. Massor att välja på både varma och kalla rätter samt massor av olika salladsvarianter. Personalen i matsalen är jätteproffsig och omhändertagande. Amazing 10/10
bara för det!

Med andra ord, kan du lägga till en extra 1000 lapp så välj andra lyxigare hotell i närheten, denna får 2 stjärnor för alla faciliteter men toppbetyg för maten

Kundomdömen

  • av 10
  • Anonym