Tripadvisor
Om hotellet
All Inclusive och strandläge i Tsilivi
TUI BLUE Caravel ligger precis vid havet i Tsilivi. Här kan du spendera dagarna med havsbad eller total avkoppling vid infinitypoolen. Hotellet har en elegant och stilren design, och om du vill bo extra lyxigt kan du välja rum med privat pool. Det finns också ett brett utbud av aktiviteter som yoga, tennis och träningsklasser. All Inclusive ingår!
På TUI BLUE Caravel är atmosfären fridfull och det mesta är designat för två. I hotellets trädgård finns det gott om utrymme för att bara att koppla av. En kort promenad från hotellet hittar du Tsilivis centrum med tavernor, barer och små butiker.
Privat strand och pooler med havsutsikt
Du kan välja att spendera dagen på det privata strandavsnittet där det finns solsängar och parasoll, eller ta en plats vid poolerna. Infintypoolen har solsängar på öar i vattnet och ramas in av en stor terrass där bekväma dagbäddar och mjuka loungesoffor blir en extra mysig plats att umgås på.
Tid för varandra
Rogivande massage, väldoftande kroppsinpackningar och behandlingar för två bokar du i Aegeo Spa. Du som vill vara aktiv kan träna i gymmet, spela tennis eller hänga med på instruktörsledda träningsklasser. När kvällen kommer kan du slå dig ned i loungen på terrassen eller ta del av kvällsunderhållningen från scenen.
Bufféer med många smaker
TUI BLUE Caravel har fokus på din matupplevelse. Huvudrestaurangen är vänd mot havet och har sittplatser både inne och ute. Här serveras buffémåltider med internationella rätter, grekiska favoriter och söta desserter och några middagar per vecka har särskilda teman. Under dagen kan du också välja att äta din lunch i pool- och snackbaren och en gång per vistelse är du välkommen att boka bord för middag i à la carte-restaurangen Culinarium.
Boka ditt favoritrum
Vill du ha ett rum vid poolen eller högt upp med utsikt? På hotell TUI BLUE Caravel kan du själv välja exakt det rum du önskar inom den bokade rumskategorin. Du kan göra detta när du har bokat din resa och fram till 5 dagar före avresa – mot en extra kostnad. Reservationen görs direkt med hotellet via Select Your Room och kan därför inte garanteras innan du har bokat resan. Om du har bokat fler än ett rum går det inte att reservera specifika rum.
Hotellet välkomnar gäster från 16 år.
- Antal rum : 236
Snabbfakta
- Bad/strand
- 25 m - 75 m
- Utomhuspool/Barnpool
- Ja/Nej
- Centrum/Shopping
- 500 m/500 m
- Restaurang/Bar
- Ja/Ja
- Transfertid
- ca 20–60 min
Medeltemperatur i Tsilivi
Hållbarhetscertifierat
Ett av våra hållbarhetscertifierade hotell
Detta är ett av våra hållbarhetscertifierade hotell. När du väljer det här hotellet, bidrar du till TUI Care Travel och en mer hållbar turism.
Läs mer om TUI Care Travel och våra hållbarhetscertifierade hotellAdress & telefon
- Adress
- Tsilivi-Planos GR-29-100 Zakynthos, Greece
- Telefon
- +30 -26950 45261-5
Viktig information
Hotellet hette tidigare TUI Sensimar Caravel Resort & Spa.
- Reception 24 h
- Ja
- Officiell klassificering
- *****
- Byggt
- 1984/1996
- Senast renoverad
- 2017
- Antal rum
- 236
- Volt
- 220
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Area
- Naturområde
- Parkering
- Ja
- WiFi
- Ja
- WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
- Ja
- WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
- Ja
- Trafik
- Lokal trafik
- Enbart för vuxna
- Ja
Rummen
- WiFi
- Ja
- Dubbelrum
- 30-40 m2
- Kassafack
- Ja
- Kassafack utan kostnad
- Ja
- AC
- Ja
- AC utan kostnad
- Ja
- Kylskåp
- Ja
- Roomservice
- Ja
- Städning
- 7 dagar/vecka
- Hårfön
- Ja
- Tv
- Ja
- Telefon
- Ja
- Bad/dusch och wc
- Ja
Sängar
- Dubbelsäng
- Ja
- Enkelsäng
- Ja
Mat & dryck
All Inclusive
Måltider och drycker Frukost-, lunch- och middagsbuffé med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller vatten). Nationell alkohol, vin, öl, läsk och mineralvatten, barservering till kl 24 (anvisade barer/tider).
Frukostbuffé kl 7–10.
Lunchbuffé kl 12–14.
Middagsbuffé kl 19–22.
Pool- och snackbaren är öppen kl 10–18. Serverar enklare rätter och snacks till lunch kl 12–14.
Du kan även boka bord i à la carte-restaurangen Culinarium, gäller en gång per vistelse
Midnattssnacks kl 22.30–23.30.
Main Lounge Bar är öppen kl 8–24.
All Inclusive gäller fram till avresa från hotellet.
Observera
Middagsklädsel män: Långbyxor.
All Inclusive-innehållet och tider kan komma att ändras under säsongen, exempelvis i början och i slutet av säsongen eller om gästantalet är lågt.
- Bufférestauranger
- 1
- Restaurang
- Ja
- Bar
- Ja
- Barer
- 4
- Poolbar
- Ja
- Snackbar
- Ja
- Frukost
- Buffé
- Lunch
- Buffé
- Middag
- Buffé, Meny
- All Inclusive
- Ja
- Klädkod vid middag
- Ja
- Klädkod
- Inga shorts
- Antal restauranger
- 3
Avstånd
- Busshållplats
- 300 m
- Shopping
- 500 m
- Minimarket
- 100 m
- Centrum
- 500 m
- Uttagsautomat
- 100 m
Strand
Sandstrand med stenar i vattnet.
- Bad/strand (minsta avstånd)
- 25 m
- Bad/strand (max)
- 75 m
- Typ av strand
- Sandstrand, Stenstrand
Pool
- Utomhuspool
- Ja
- Barnpool
- Nej
- Pool
- Ja
- Sötvattenpool
- Ja
- Poolhandduk
- Ja
- Jacuzzi
- Ja
Avkoppling
- Spa
- Ja
- Massage
- Ja
- Bastu
- Ja
Sport
- Gym
- Ja
- Yoga
- Ja
- Multicourt
- Ja
Tillgänglighet
Rumskategorin dubbelrum med trädgårdsutsikt och stor balkong ligger på våning tre och hissen går till våning två.
- Byggnader
- 6
- Antal våningar
- 1
- Antal våningar i högsta byggnaden
- 4
- Hiss endast i huvudbyggnaden
- Ja
- Hissdörr (bredd)
- 90 cm
- Ramp till poolområde
- Ja
Sport
Träning
- Gym
- Multicourt och mini-badmintonplan
- Mini-fotbollsplan
- Yogaklasser
Aktiviteter
- Spelrum med brädspel
- Biljard (mot kostnad) och bordtennis
Vår service: TUI-team på hotellet och TUI-appen dygnet runt
- Gäller från 2026-05-06 till 2026-10-07
- Gäller från 2027-04-30 till 2027-10-16
Möt vårt TUI BLUE-team
Vårt internationella TUI BLUE-team finns på hotellet de flesta dagar i veckan. De kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen och de finaste stränderna. Självklart kommer de också att svara på frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester.
Service via TUI-appen dygnet runt
TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss när det passar dig. Under Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.
Så här kommer du till hotellet
Flygtid
Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 3 tim 40 min med direktflyg från Stockholm-Arlanda.
Transfertid
Beräknad transfertid cirka 20 minuter från flygplatsen Dionysios Solomos Airport (ZTH). Under högsäsong kan transfern ta upp till cirka 1 timme. Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.
Avstånd
- Busshållplats
- 300 m
- Shopping
- 500 m
- Minimarket
- 100 m
- Centrum
- 500 m
- Uttagsautomat
- 100 m
Strand
Sandstrand med stenar i vattnet.
- Bad/strand (minsta avstånd)
- 25 m
- Bad/strand (max)
- 75 m
- Typ av strand
- Sandstrand, Stenstrand
Kundomdömen
hotellet var snarare 4 minus eller 3 plus
- 2026-06-17
Underbart hotell
- 2026-06-10
Vi hade ett rum med privat pool med havsutsikt.
Att vakna varje morgon till den view är fantastiskt.
Vi hade tom havsutsikt när man stod i duschen.
Personalen var fantastiska och alltid så trevliga trots det var hektiskt och stekvarmt.
Hotellområder var väldigt rent.
Rumsstädningen var extremt bra gjort varje dag.
Ett stort tack till underbara Vera som städade vårt runt. En fantastisk människa.
Vi kommer absolut att åka tillbaka till det här hotellet, vi väntar bara på att man ska släppa upp för bokningar för sommaren 2027 😃
Trevligt hotell
- 2026-06-02
Vi hade ett svim-up-rum som låg i huvudbyggnaden.
Det märks att hotellet har några år på nacken, det ligger något under standarden på de 5-stjärniga hotell jag besökt tidigare. Det verkar också som vissa rum har rätt dåliga lägen, så om utsikten från balkongen är viktig är det nog bra att betala extra för att välja rum. Generellt sett verkar rummen närmare stranden/poolerna vara bättre.
Vad gäller servicen av hotellpersonalen så var den perfekt, det finns inget att klaga på öht. Städning, servering, etc allt var utmärkt! TUI-representanter fanns på plats varje dag, vi råkade ut för ett missförstånd kring en bussresa, vilket de löste snabbt och smidigt!
Vad gäller maten så fick jag lite känslan av att man försökt spara in lite, jämfört med vad jag upplevt på all inclusive tidigare. Samtidigt så förstår jag att det är svårt med tanke på omvärldsläget, och jag antar att många priser sattes förra året, innan krig och kostnadsökningar på alla fronter. Det var inte det extrema överflödet av mat som det kan vara ibland, och kanske lite sämre variation än man önskat, men det var ändå helt ok.
För oss som är allergiker och glutenintoleranta var märkningarna väldigt tydliga och bra, tyvärr verkar man slutat med det arbetet efter märkningarna var gjorda, för det var lite svårt att hitta saker som gick att äta. Den allra största "missen" var dock att de hade morot i tzatsikin, vilket en av oss är väldigt allergiska mot. Maten i snack-baren var lite halvkonstig, det som i menyn beskrevs som en "smash-burgare av nötkött" var mer som en lantbiff med finmalt innehåll av oklart ursprung.. Dryckesmenyn var riktigt bra, stor variation i all inclusive-innehållet, och ganska få drinkar som inte ingick. Även mer arbetsintensiva drinkar ingick. Som glutenintolerant var det litet tråkigt att den enda ölen jag kunde dricka kostade 5 euro..
Stranden var fin, lugnt och skönt, inga större problem att få en solstol.
På det stora hela en trevlig vistelse!
Förnämlig service, men lite slitna rum
- 2026-06-02
Kundomdömen
- 2026-06-02
Ljudnivån var väldigt låg då hotellet är bara för vuxna. Nära till allt.
Kundomdömen
- 2026-05-27
Hotellet och resan
- 2026-05-26
Fantastiskt
- 2026-05-13
Härlig vecka!
- 2025-10-01
Magiskt
- 2025-10-01