Bohemian Gardens Hotel

Om hotellet

  • 4*
    Officiell klassificering
  • WiFi

Boho-chict hotell nära Marlita Bay

Bohemian Gardens Hotel ligger nära Marlita Bay i Fig Tree Bay. Atmosfären på hotellet är avslappnad och inredningen har en skön boho-chic stil. Här finns restaurang, barer, pool, gym och spa. Halvpension och All Inclusive kan bokas som tillval.

Stranden ligger cirka 500 meter bort och längs vägen finns restauranger, barer och småbutiker.

Pool och barnpool

Vid poolområdet kan du slå dig ner i en solsäng och bara koppla av, och varva med uppfriskande dopp i poolen. Det finns även en separat barnpool där de minsta kan svalka sig. Här hittar du även poolbaren som serverar snacks och dryck.

Spa- och gymbesök

Behöver du maximal avkoppling är du välkommen att besöka hotellets spa där du kan boka in dig på massage- och skönhetsbehandlingar. Hotellet har även ett enkelt utrustat gym.

Bufférestaurang

Frukost ingår i resans pris och serveras i hotellets bufférestaurang. Det finns även möjlighet att boka till halvpension eller All Inclusive för en extra bekväm semester.

  • Antal rum : 158

Snabbfakta

Utomhuspool/Barnpool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
2 km/2 km
Restaurang/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca 60–90 min

Medeltemperatur i Fig Tree Bay

Adress & telefon

Adress
Athinas 20, 5296 Protaras, Cyprus
Telefon
+35723814120

Viktig information

Reception 24 h
Ja
Officiell klassificering
****
Byggt
1996
Senast renoverad
2019
Renoveringsnivå
Full
Antal rum
158
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Area
Strandområde
Parkering
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja
Incheckning
14
Tvättservice
Ja

Rummen

Värdefack mot kostnad, ca 30:- per dag.

Kylskåpet på rummet är litet.

WiFi
Ja
Dubbelrum
21 m2
Familjerum
25 m2
Kassafack
Ja
Kassafack mot kostnad
Ja
AC
Ja
AC utan kostnad
Ja
AC tillgängligt under perioden:
1/4-31/10
Kylskåp
Ja
Roomservice
Ja
Städning
7 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Vattenkokare
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Dusch/wc
Ja

Sängar

Bäddsoffa
Ja
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja
Queen size
Ja

Mat & dryck

Frukost ingår i resans pris. Halvpension och All Inclusive finns att boka som tillval.

All Inclusive

Måltider och drycker

Frukost-, lunch- och middagsbuffé med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller vatten). Nationell alkohol, vin, öl, läsk och mineralvatten och barservering (anvisade barer/tider).

Observera

All Inclusive-innehållet och tider kan komma att ändras under säsongen, exempelvis i början och i slutet av säsongen eller om gästantalet är lågt.

All Inclusive ingår fram till avresa från hotellet.

Restaurang
Ja
Bar
Ja
Poolbar
Ja
Lobbybar
1
Frukost
Buffé
Lunch
Buffé
Middag
Buffé
Halvpension
Ja
All Inclusive
Ja
Halvpension är frukost och middag
Ja
Klädkod vid middag
Ja
Klädkod
Smart casual
AC i restaurang
Ja
Frukost
Ja
Antal restauranger
1
Specialkost
Ja
Vegetariska alternativ
Ja

Avstånd

Busshållplats
200 m
Lokaltrafik
50 m
Shopping
2 km
Minimarket
50 m
Marina
2 km
Centrum
2 km
Flygplats
60 km
Uttagsautomat
50 m

Strand

Bad/strand (max)
500 m
Typ av strand
Sandstrand
Familjevänlig strand
Ja
Solsängar på stranden utan kostnad
Nej

Pool

Poolhandduk mot deposition, ca 100:- per handduk.

Utomhuspool
Ja
Pooler
1
Barnpool
Ja
Barnpooler
1
Barndel i huvudpoolen
Ja
Djup på barnpool
55 cm
Pool
Ja
Sötvattenpool
Ja
Pooldjup max
220 cm
Poollängd
26 m
Poolbredd
18 m
Poolhandduk
Ja
Poolhandduk utan kostnad
Ja
Poolhandduk mot deposition
Ja

Avkoppling

Massagebehandlingar och bastu mot kostnad.

Spa
Ja
Massage
Ja
Bastu
Ja

Underhållning

Shower/livemusik
Ja
Underhållning för vuxna
Ja
Underhållning för barn
Ja

Sport

Biljard mot kostnad.

Bordtennis utan kostnad.

Gym
Ja
Åldersgräns för gym:
16
Biljard
Ja
Bordtennis
Ja

Barn & ungdomar

Spjälsäng
Ja
Barnstol i restaurangen
Ja

Tillgänglighet

Byggnader
4
Antal våningar
1
Antal våningar i högsta byggnaden
6
Hiss
Ja
Hiss endast i huvudbyggnaden
Ja
Hissdörr (bredd)
80 cm
Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
10
Rumsdörr (bredd)
90 cm
Badrumsdörr (bredd)
70 cm
Ramp till poolområde
Ja

Vår service: Dygnet runt via TUI-appen

  • Gäller från 2025-05-01 till 2025-11-11
  • Gäller från 2026-05-01 till 2026-11-01

Service via TUI-appen

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 4 tim 20 min med direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 1 timme–1 timme 30 minuter från flygplatsen Larnaca International Airport (LCA). Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Busshållplats
200 m
Lokaltrafik
50 m
Shopping
2 km
Minimarket
50 m
Marina
2 km
Centrum
2 km
Flygplats
60 km
Uttagsautomat
50 m

Strand

Bad/strand (max)
500 m
Typ av strand
Sandstrand
Familjevänlig strand
Ja
Solsängar på stranden utan kostnad
Nej

Kundomdömen

TUI kundrecensioner

7.6 av 10

116 Kundbetyg
  • Städning
    8.1 av 10
  • Maten
    7.3 av 10
  • Poolen
    7.8 av 10
  • Hotellservicen
    7.4 av 10
  • Rum
    8.5 av 10

Uppdaterat: 2025-09-02

Fint hotell, men undvik all invlusive

  • 8 av 10
Maten var mycket enformig, men annars var hotellet fint. Rent och moderna rum. Gymmet kunde behöva fräschas upp. Var inte så likt det som fanns i ”reklamen”. Sedan var det en hel del gäster som var högljudda.

Nöjd!!

  • 10 av 10
Vill man ha en lugnt och behaglig resa är hotellet super. Ligger nära andra turistområden som Ayia Napa och Fig tree bay. Ända klagomålet är väl att stranden ligger lite väl långt ifrån än beskrivningen.

Kundomdömen

  • 6 av 10
Dålig städning. Fick byta rum andra dagen. Incheckningen tog lång tid. Ingen höjdarmat precis. Personalen i matsalen gjorde ett bra jobb.

Bra fint hotell bara jobbig trappa till matsalen

  • 10 av 10
Trevlig personal miljön poolen rummen balkongen . Inte bra trappan upp till matsalen

Bra klass på detta hotell

  • 10 av 10
Hotellet var rent och maten var mycket god. Låg nära stranden, så man kunde välja att bada i havet eller i poolen. Alla var trevliga, men trevligast av de alla var servitören Andreas. Han kom o pratade med oss många gånger och bjöd även på drinkar under våra middagar. En eloge 👏👏 till honom.

Trevligt hotell

  • 7 av 10
Trevligt hotell som dessvärre låg mer avsides än vi räknade med. Få restauranger i närheten så en strandpromenad behövdes för att kunna äta. Maten på hotellet var okej men inget man ville äta varje dag.

Familjärt och välkomnande

  • 10 av 10
Familjärt och den bästa av personal. Alla lika trevliga och hjälpsamma. Stilfull och trivsam inredning. Maten kändes alltid fräsch och vällagad. Ett hotell vi gärna återkommer till flera gånger.

En nöjd kund

  • 8 av 10
Städning och reception var jättebra. Fick hjälp med bokning av taxi eller tips på aktiviter och resutranger samt sevärdigheter

INGET FÖR ICKE-RÖKARE ELLER DEN SOM VILL HA AVKOPPLING

  • 2 av 10
Det tillåts röka nästan överallt. Enligt TUIs personal på plats är det tillåtet att röka på öppna fria ytor. Ändå står det askfat och tom personalen röker i poolbaren, vid borden i poolbaren, och på restaurangens uteservering. Dessa ytor är inte öppna och fria utan består av tre väggar och ett tak. Helt omöjligt att vistas på dessa utrymmen som icke-rökare. Fruktansvärt. Hotellet har också noll tänk på miljö. Sopor slängs i en liten container utanför hotellområdet och när den är full placerar man sopor på marken. Fåglar och möjligen råttor har sönder påsarna och sopor blåser iväg på gatan och framförallt på närliggande åkermark. Den marken såg mer ut som en soptipp än en åker för odling. Det verkar också som någon tävling om vilket hotell som kan spela högst musik. Det dånar från alla håll hela dagarna. Det värsta är nog att hotellet spelar en sorts musik i poolbaren, och en annan på restaurangen. Dessa ytor ligger precis intill varandra så det gick inte att sitta på restaurangen utan att behöva lyssna på hotellets 2 egna musikstilar utan också grannhotellets. Semester är till för avkoppling, något som inte är möjligt på detta hotell. Maten otroligt tråkig och smaklös/enformig. Vi har alltid åkt all-inclusive och varit nöjda, men inte denna gång. Hit reser vi aldrig mer tillbaka.

Charmkurs?!

  • 5 av 10
I det stora hela var det inget fel på hotellet, snarare personalen. De heja aldrig först, men svarade om vi hejade. Inget naturligt hej el godmorgon el liknande när man gick förbi receptionen. Frågade om sen utcheckning eftersom vårt plan gick sent. Fick bara till svar nej det är fullbokat. Hon kunde istället informerat om bagagerummet och att det fanns duschmöjligheter i källaren som vi kunde utnyttja. Det fick vi lista ut själva.

Kundomdömen

  • av 10
  • Anonym