Landmar Costa Los Gigantes

  • Los Gigantes, Teneriffa, Kanarieöarna, Spanien
  • Plus
  • TUIs Kundbetyg:

Om hotellet

  • 4*
    Officiell klassificering
  • WiFi

Pooler, träning och många aktiviteter

Landmar Costa Los Gigantes är en stor kundfavorit och ett härligt hotell för familjer som vill ha tillgång till roliga aktiviteter som klättervägg, minigolf och höghöjdsbana. Hotellet har ett högt läge med utsikt över Atlanten i Los Gigantes, pooler, vattenrutschkana och spa. Måltidspaket kan bokas.

På Landmar Costa Los Gigantes bor du i rymliga sviter med plats för upp till fyra personer. Rummen ligger fördelade på flera byggnader och består av två rum. På hotellterrassen är det utsikt över systerön La Gomera och särskilt fint är det under solnedgången på kvällen.

Lagunformade pooler och vattenrutschkana

Vid det ena poolområdet råder lugnet och vid det andra anordnas aktiviteter och här hittar du också barnens vattenrutschkana. Hotellet har hela sex pooler totalt, varav en är uppvärmd från november till och med mars. Vill du spendera en dag på stranden går du till Playa de la Arena-stranden på cirka tio minuter.

Klättervägg, minigolf och höghöjdsbanan

På Landmar Costa Los Gigantes är det fokus på att ha kul för både stora och små. På minigolfbanan kan hela familjen spela tillsammans och på hotellet finns dessutom allt från biosalong till bollhav, klättervägg och en höghöjdsbana.

Spa med thermalbad

Du som vill pyssla om dig själv lite extra kan boka massage, ansiktsbehandling och ta välgörande bad i jacuzzins bubblor eller inomhuspoolens thermalbad med havsvatten. Här hittar du även bastu och gym.

Flera barer, restauranger och kvällsunderhållning

I resans pris ingår frukost och som tillval kan du boka halvpension plus med måltidsdrycker eller All Inclusive. När kvällen tar vid kan du ta del av hotellets kvällsunderhållning.

  • Antal rum : 518

Snabbfakta

Bad/strand
800 m
Utomhuspool/Barnpool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
500 m/500 m
Restaurang/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca 1 tim 30 min

Medeltemperatur i Los Gigantes

Adress & telefon

Adress
Juan Manuel Capdevielle 8, CP 386 83 Puerto Santiago, Santiago del Teide. Tenerife, Spain
Telefon
+34 922 86 72 72

Viktig information

För gäster som bokat frukost eller halvpension tar hotellet en deposition på 200 Euro per rum vid ankomst. Depositionen görs på kreditkort och återbetalas vid utcheckning från hotellet.

Kassafack i rummen ca 30:- per dag och 220:- per vecka.

Hotellet hette tidigare Costa Los Gigantes Resort.

WiFi upp till 5 Mb per person (med reklam) utan kostnad. WiFi upp till 10 Mb (utan reklam) mot kostnad.

Uppkopplingens hastighet varierar beroende på var på hotellet du befinner dig samt vilket WiFi-paket du har.

Internethörna mot kostnad.

Reception 24 h
Ja
Officiell klassificering
****
Byggt
2008
Antal rum
518
Volt
220
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Area
Stad
Parkering
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja
Trafik
Lokal trafik

Rummen

WiFi
Ja
Dubbelrum
24-30 m2
Familjerum
50 m2
Svit
50 m2
Kassafack
Ja
Kassafack mot kostnad
Ja
AC utan kostnad
Ja
Minibar
Ja
Städning
6 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Vattenkokare
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Bad/dusch och wc
Ja

Sängar

Dubbelsäng
150x190 cm
Enkelsäng
100x200 cm
Bäddsoffa
135x190 cm
Fällsäng
80x190 cm
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja

Mat & dryck

Frukost ingår och som tillval kan du boka halvpension plus med måltidsdrycker (lokalt vin/öl/vatten och läsk) eller All Inclusive.

Julmiddag 25/12 och Nyårsmiddag 31/12 ingår för alla gäster oavsett måltidspaket.

Middagsklädsel: Smart casual, badkläder och korta shorts är ej tillåtet, skjorta/tröja med ärm.

All Inclusive

Måltider och drycker

Frukostbuffé kl 7.30–10.30, lunchbuffé kl 12.30–15.30 och middagsbuffé kl 18.30–21.30 med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller mineralvatten).

De flesta måltider intas i bufférestaurangen. Specialrestaurangen har två teman: italienskt och grillat. På lunchen serverar specialrestaurangen buffé och på kvällen à la carte. Bordsreservation krävs (gäller middagen).

Nationell alkohol vin, öl, läsk och mineralvatten, barservering enligt anvisade tider. Premiumdrycker (internationella märken) ingår inte i All Inclusive och kan köpas på plats.

Lätt lunch och snacks serveras kl 10.30–17 i snackbaren. Take away-mat serveras (bl.a. hamburgare, pizza, smörgås) kl 12-19. Snacks och dryck serveras i lobbybaren 21.30-07.30.

Bokar du svit med balkong/terrass ingår en à la carte-middag vid en vistelse på minst 7 nätter.

Bokar du svit med begränsad havsutsikt och balkong/terrass ingår två à la carte-middagar vid en vistelse på minst 7 nätter.

Övrigt

Tider för restaurang och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Vissa aktiviteter ingår under begränsade tider. Förändringar i innehållet kan komma att ske under säsongen. Minibaren i rummen är mot kostnad.

Bufférestauranger
2
Restaurang
Ja
Bar
Ja
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Frukost
Buffé
Lunch
Buffé, Meny
Middag
Buffé, Meny
Halvpension
Ja
All Inclusive
Ja
Klädkod vid middag
Ja
Klädkod
Smart casual

Avstånd

Stopp för transferbuss
10 m
Bärhjälp med bagaget
Ja
Busshållplats
500 m
Shopping
500 m
Minimarket
500 m
Centrum
500 m
Uttagsautomat
20 m

Strand

Avstånd till bad avser Playa de la Arena-stranden som består av mörk lavasand.

Bad/strand (minsta avstånd)
800 m
Typ av strand
Sandstrand

Pool

Poolhandduk finns att låna.

Vattenrutschkana för barn mellan 110 och 150 cm och 3–17 år.

Inomhuspoolen är mot kostnad och har åldersgräns 6 år.

Utomhuspool
Ja
Inomhuspool
Ja
Barnpool
Ja
Separat barnpool
Ja
Djup på barnpool
50 cm
Pool
Ja
Sötvattenpool
Ja
Saltvattenpool
Ja
Poolhandduk
Ja
Poolhandduk utan kostnad
Ja
Temperatur uppvärmd pool
24 C
Uppvärmd pool under perioden
1/11-31/3, 24 C
Jacuzzi
Ja

Avkoppling

Hotellets spa är mot kostnad och har åldersgräns 18 år. Separata tider för barn finns (från 6 år).

Spa
Ja
Massage
Ja
Frisör
Ja
Bastu
Ja

Sport

Multibana för olika bollspel, spelhall, tennis, bordtennis, basket, biljard och minigolf. Poolaktiviteter som vattenpolo och vattengympa. Vissa faciliteter mot extra kostnad (t ex spelhall). Underhållning varje kväll.

Gymmet har åldersgräns 18 år.

Gym
Ja
Tennis
Ja
Vattengympa
Ja
Multicourt
Ja

Barn & ungdomar

Vissa faciliteter är mot kostnad som bland annat spelhall, klättervägg och höghöjdsbana.

Internationell barnklubb
Ja
Spjälsäng
Ja
Barnstol i restaurangen
Ja
Lekplats
Ja
Lekplats utomhus
Ja
Lekrum
Ja

Tillgänglighet

Byggnader
15
Antal våningar
2
Antal våningar i högsta byggnaden
3
Hiss
Ja
Rullstolstillgänglighet hotellområde
Ja
Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
0
Ramp till receptionen
Ja
Ramp till poolområde
Ja

Vår service: TUI-guider på hotellet och TUI-appen dygnet runt

  • Gäller från 2025-10-20 till 2026-04-25

Möt TUI-guiderna på hotellet

Vårt internationella guideteam finns på hotellet minst några gånger i veckan. De kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer de också att svara på frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester.

Service via TUI-appen dygnet runt

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss när det passar dig. Under Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 6 timmar med direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 1 timme 30 minuter från flygplatsen Tenerife South Airport (TFS). Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Stopp för transferbuss
10 m
Bärhjälp med bagaget
Ja
Busshållplats
500 m
Shopping
500 m
Minimarket
500 m
Centrum
500 m
Uttagsautomat
20 m

Strand

Avstånd till bad avser Playa de la Arena-stranden som består av mörk lavasand.

Bad/strand (minsta avstånd)
800 m
Typ av strand
Sandstrand

Kundomdömen

TUI kundrecensioner

8.4 av 10

368 Kundbetyg
  • Städning
    8.8 av 10
  • Maten
    7.8 av 10
  • Poolen
    9 av 10
  • Hotellservicen
    8.7 av 10
  • Rum
    8.3 av 10

Uppdaterat: 2025-04-17

Bra hotell, hyfsad mat

  • 7 av 10
Maten var helt okej inget super spännande men aboslut inget fel på den. Hotellrummet var bra standard och städning av rummen var toppen. Hotellet var lite slitet på sina håll men inget allvarligt som påverkade mig något nämnvärt. Inget fel på poolen. Väldigt barnvänligt.

Superfint hotell

  • 10 av 10
Hotellet är jättefint, med perfekt läge och kort promenad till både strand och litet centrum.
Maten och variationen på mat var bra. Matsalen var ren och fräsch, men högljudd som det ofta blir i buffé restauranger. Ett fåtal bord var placerade utomhus. Ett minus var att det bara fanns kaffe i matsalen under frukost. Det gjorde att man aldrig kunde dricka kaffe till din dessert under varken lunch eller middag. Kön till kaffemaskinerna på morgonen var långa, det var tråkigt.

Poolområdet är fint och det är inga problem att få en solstol. Tydliga regler om att man inte får paxa stolar och det verkar gästerna lyssna på :)
Poolbaren har självbetjäning, vilket var smidigt. Tyvärr stängde poolbaren redan kl 17 fast det var mycket folk där då. Hade varit trevligt med öppet lite längre eftersom solen skiner och folk ligger kvar och solar.
All personal som vi träffade på var glada och trevliga. Fina rum, välstädat och fräscht.
Ett supertrevligt hotell med bra service :)

Bästa hotellet för barnfamiljer

  • 10 av 10
Super bra mat och snygg ren matsal.
Alla aktiviteter för barnen var jätte bra, kommer definitivt åka tillbaka

Ohygienisk mat

  • 8 av 10
Poolbaren som serverade mat hade första dagen plastdörrar framför maten som fanns till förfogande för gästerna. De togs sedan bort, fåglar mestadels duvor flög fram till maten så fort det inte fanns personer nära matområdet. De satt och åt av maten, de gick omkring uppe på den samtidigt som de åt. Sa till personalen som arbetade där, de brydde sig inte så mycket utan bara rörde runt i skålarna efter fåglarna gått omkring där. Detta var det mest ohygieniska och oaptitliga jag varit med om, såg flertalet andra gäster som både reagerade och sa till personalen som arbetade där. Förutom detta, var maten på hotellet bra och gott.

Helt underbart hotell i Los Gigantes

  • 10 av 10
Hotellet är otroligt välskött. Maten är helt fantastisk, och servicen är kanonbra.
Utemiljön erbjuder något för alla, ung som gammal. Deras policy angående att inte ta mer än du kan äta upp gillar jag, bra miljötänk. Sen att en del inte efterlever detta är inte bra.

Dålig service

  • 2 av 10
Har bott där 5 ggr tidigare men nu var det för dåligt

Unforgettable experience

  • 8 av 10
Amazing accommodation and experience. The room was sea view and food was good as well. There was always something to eat or drink with entertainment.

Semester

  • 8 av 10
Alldeles för hög ljudnivå i matsalen

Väl värt pengarna

  • 8 av 10
Är femte gången på samma hotell. Är väl bara sängarna som inte är till belåtenhet. Väldigt hårda. Annars är där inget att speciellt att klaga på.

Landmar costa los gigantes

  • 10 av 10
Fint beläget, vänlig personal, god mat och dryck (kul med olika upplägg av mat varje dag), fanns mycket aktiviteter och det var ett lugnt område att ta en härlig morgon/kvälls promenad på samt några mysiga restauranger och tillgång till shopping nere vid strandområdet. Fanns väldigt mycket aktiviteter för barn men även lugna ställen om man som vuxna ville koppla av eller träna.
Väldigt stort hotellområde!

Kundomdömen

  • av 10
  • Anonym