Las Casas de El Arenal

  • Sevilla, Spanien

Om hotellet

  • 4*
    Officiell klassificering

Det 4-stjärniga hotellet Las Casas de El Arenal i Sevilla är ett hotell med bar, frukostbuffé och WiFi. På hotellet kan du njuta av både bastu och bubbelpool. På området finns det parkeringsmöjligheter. Hotellet hade sin senaste renovering år 2015. Följande kreditkort accepteras på hotellet: American Express, Diners Club, EC Maestro, Mastercard och Visa.

Snabbfakta

Utomhuspool
Ja

Medeltemperatur i Sevilla

Pool

pooler
1
utomhuspool
Ja

Mat & dryck

barer
1
restauranger
1

Sport

gym
Ja
cykeluthyrning
Ja

Avkoppling

bastu
1
bubbelpool
Ja

Viktig information

antal våningar
3
antal rum
27
senaste större renovering
2015
byggnadsår
1900
AC
Ja
trädgård
Ja
kassafack
Ja
room service
Ja
WiFi
Ja
hiss
Ja
Officiell klassificering
****

Rummen

balkong eller terrass
Ja
badkar
Ja
kaffebryggare/tekokare
Ja
dubbelsäng
Ja
hårfön
Ja
uppvärmning
Ja
minibar
Ja
kassafack
Ja
dusch
Ja
tv
Ja

Adress & telefon

Telefon
+34955280014
Adress
Calle Castelar 14 y 16, 41004, Sevilla, Spain

Avstånd

Centrum
50 m
Tågstation/järnvägsstation
1,5 km

  • Gäller från 2025-05-01 till 2026-04-30

Service via TUI-appen

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din flygtid beror på vilket flyg du väljer, direktflyg till Sevilla från Stockholm-Arlanda tar ca 4 timmar och 15 minuter.

Transfertid

En taxiresa från flygplatsen in till centrala Sevilla tar cirka 35 minuter (under högsäsong kan det ta längre tid beroende på trafik). Du kan förboka taxitransfer till ditt hotell genom att logga in på myTUI.

Avstånd

Centrum
50 m
Tågstation/järnvägsstation
1,5 km