Gå till sökning Gå till innehåll

TUI SUNEO Althea Village

Om hotellet

  • 4*
    Officiell klassificering
  • WiFi

Familjevänligt med pooler och All Inclusive

Familjevänliga TUI SUNEO Althea Village ligger i området Kato Daratso, några få kilometer från Chania stad och med gångavstånd till den fina sandstranden i Agii Apostoli. All Inclusive, aktiviteter och närhet till staden gör det lätt att trivas, oavsett om du reser med familjen eller en vän.

TUI SUNEO Althea Village präglas av en familjär atmosfär och avkopplande grekisk känsla. Rummen och lägenheterna ligger utspridda i hotellområdet och trädgården där det växer blommor och olivträd.

Rymliga rum och lägenheter

Välj bland flera olika rumstyper med plats för upp till sex personer. Perfekt för dig som reser med hela familjen. För barnen finns dessutom lekrum och lekplats på hotellet.

Poolbad, gym och tennis

Hotellet har pooler för både stora och små med solsängar, parasoll. I närheten av de palmkantade poolområdena hittar du poolbaren där du kan svalka dig med glass och dryck. Om du vill röra på dig finns ett gym och en tennisbana och stranden ligger en kvarts promenad bort.

All Inclusive och bufférestaurang

I din All Inclusive ingår buffémåltider i bufférestaurangen som serverar både internationella och medelhavsinspirerade rätter och färska frukter och grönsaker. I snackbaren serveras lättare måltider och mellanmål under dagen.

Upplev Chania stad

I Chania, en kort taxiresa bort, samsas tavernor och butiker med livligt folkliv vid den venetianska hamnen.

  • Antal rum : 155

Snabbfakta

Bad/strand
1 km - 1.1 km
Utomhuspool/Barnpool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
4 km/100 m
Restaurang/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca 40 min

TUI SUNEO

Prisvärd semesterglädje för stora och små

  • Prisvärd semesterglädje – mellanklasstandard gör resan billig samtidigt som det finns massor att göra
  • Engelsktalande aktivitetsledare ordnar t ex vattengympa, tävlingar och glada upptåg
  • Enklare kvällsunderhållning flera gånger i veckan
  • De flesta TUI SUNEO har All Inclusive, se under respektive hotell
  • Öppet lekhus och barnpool för de minsta på våra familjehotell
  • Nyhet! TUI SUNEO Adults Only – utvalda hotell för vuxna från 16 år

TUI SUNEO konceptet gäller:

  • 2026-05-01 till 2026-11-01
  • 2027-05-01 till 2027-11-01

Medeltemperatur i Agii Apostoli

Adress & telefon

Adress
Kato Daratso, Nea kydonia, Chania, Crete, Greece
Telefon
+30 -28210 313 20

Viktig information

Vissa rum och lägenheter kan ha ett par steg ner till markterrassen. Vill du bo extra bra bokar du en av juniorsviterna, vilka är belägna på andra sidan av den lilla gatan.

Hotellområde med lokal trafik. Genomfartsvägen mot västra Kreta går bakom hotellet och kan upplevas som störande.

Reception 24 h
Ja
Officiell klassificering
****
Byggt
1985
Senast renoverad
2015
Antal rum
155
Volt
220
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Parkering
Ja
WiFi
Ja
WiFi i allmänna utrymmen utan kostnad
Ja
WiFi i rummen/lägenheterna utan kostnad
Ja
Störningsnivå
Begränsat störande
Trafik
Lokal trafik

Rummen

WiFi
Ja
Dubbelrum
25 m2
Enkelrum
20 m2
Kassafack utan kostnad
Ja
AC utan kostnad
Ja
Kylskåp
Ja
Städning
6 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Dusch/wc
Ja

Lägenheterna

WiFi
Ja
Enrumslägenhet
27 m2
Tvårumslägenhet
30 m2
Trerumslägenhet
40 m2
Kassafack utan kostnad
Ja
AC utan kostnad
Ja
Kylskåp
Ja
Städning
6 dagar/vecka
Hårfön
Ja
Vattenkokare
Ja
Tv
Ja
Telefon
Ja
Dusch/wc
Ja
Kök
Ja
Typ av kök
Pentry
Elektrisk spis
Ja
Ugn
Ja

Sängar

Dubbelsäng
160x193 cm
Enkelsäng
93x193 cm
Bäddsoffa
90x190 cm
Fällsäng
90x190 cm
Dubbelsäng
Ja
Enkelsäng
Ja

Mat & dryck

All Inclusive

Måltider och drycker Frukost-, lunch- och middagsbuffé med måltidsdrycker (lokalt vin, öl, läsk eller mineralvatten).

Frukost serveras kl 7.30–10.30.

Lunch serveras kl 12.30–14.30.

Middag serveras kl 19–21.30.

Enklare lunch i snackbaren kl 11–17.

Kaffe serveras i baren kl 10.30–23.

Nationell alkohol, vin, öl, läsk och mineralvatten, anvisade barer kl 10.30–23.

Fika serveras kl 15–17.

Glass serveras kl 12.30–15 och 19-21.

Observera All Inclusive-innehållet och angivna tider kan komma att ändras under säsongen, exempelvis i början och i slutet av säsongen eller om gästantalet är lågt.

Bufférestauranger
1
Restaurang
Ja
Bar
Ja
Barer
2
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
All Inclusive
Ja
Klädkod vid middag
Ja

Avstånd

Stopp för transferbuss
5 m
Busshållplats
20 m
Shopping
100 m
Minimarket
20 m
Centrum
4 km
Uttagsautomat
100 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
1 km
Bad/strand (max)
1.1 km
Typ av strand
Sandstrand

Pool

Utomhuspool
Ja
Barnpool
Ja
Separat barnpool
Ja
Djup på barnpool
50 cm
Pool
Ja
Sötvattenpool
Ja
Poollängd
16 m
Poolbredd
13 m
Poolstorlek
250 m2
Poolhandduk
Ja
Poolhandduk utan kostnad
Ja

Avkoppling

Spa
Ja
Massage
Ja

Sport

Sportutrustning kan hyras i receptionen mot extra kostnad.

Gym
Ja
Tennis
Ja

Barn & ungdomar

Spjälsäng
Ja
Spjälsäng
15
Barnstol i restaurangen
Ja
Lekplats
Ja
Lekplats utomhus
Ja
Lekrum
Ja

Tillgänglighet

Byggnader
8
Antal våningar
0
Antal våningar i högsta byggnaden
2
Hiss
Nej
Rullstolstillgänglighet hotellområde
Nej
Anpassade rum vid rörelsehinder (på förfrågan)
2
Ramp till receptionen
Ja
Rumsdörr (bredd)
90 cm
Sovrumsdörr (bredd)
80 cm
Badrumsdörr (bredd)
75 cm
Ramp till poolområde
Ja

Vår service: TUI-guider på hotellet och TUI-appen dygnet runt

  • Gäller från 2026-05-01 till 2026-11-01
  • Gäller från 2027-05-01 till 2027-11-01

Möt TUI-guiderna på hotellet

Vårt internationella guideteam finns på hotellet minst några gånger i veckan. De kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer de också att svara på frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester.

Service via TUI-appen dygnet runt

TUI-appen är det enklaste sättet att nå oss när det passar dig. Under Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Flygtid

Din restid beror på vilket flyg du väljer. Cirka 4 tim 5 min med direktflyg från Stockholm-Arlanda.

Transfertid

Beräknad transfertid cirka 40 minuter från flygplatsen Chania International Airport (CHQ). Du ser transferalternativen när du bokar din resa. Du kan också boka transfer genom att logga in på ditt myTUI-konto när bokningen är klar. Här kan du läsa mer om transfer.

Avstånd

Stopp för transferbuss
5 m
Busshållplats
20 m
Shopping
100 m
Minimarket
20 m
Centrum
4 km
Uttagsautomat
100 m

Strand

Bad/strand (minsta avstånd)
1 km
Bad/strand (max)
1.1 km
Typ av strand
Sandstrand

Kundomdömen

TUI kundrecensioner

4.6 av 5

1705 Kundbetyg
  • Städning
    4.7 av 5
  • Maten
    4.3 av 5
  • Hotellservicen
    4.7 av 5

Uppdaterat: 2026-07-03

Trevligt hotell

  • 5 av 5
Maten- det finns nåt för alla. God glass som ingår i All inclusive. Riktigt äckliga (färdigblandade) drinkar som ingår i All inclusive.
Poolarna- väldigt trevliga och fräscha. Skulle önskat få bada längre än till 18 dock.
Rummet- fräscht och bra städat.
Strand- en promenad på 10 minuter ger en otrolig upplevelse av ett varmt och klart hav.
Personal- mycket trevlig.

En kvalitativ resa!

  • 5 av 5
Allt vad man behövde och lite till! Att personalen kunde ta emot konstruktiv feedback och åtgärda vissa grejer, för mig var det 👏

Överträffade våra förväntningar

  • 5 av 5
Boendet är som en liten välskött resort. Allt var väldigt rent och snyggt, mkt personal, fräscht modernt familjerum som städades alla dagar utom söndag. Anläggningen var bättre än på bilderna, fina pooler. Buffén var jättebra, stort utbud av mat, grönsaker och efterrätter varje måltid som varierades från dag till dag. Mycket personal som höll buffén fräsch och plockade disk. Ca tio minuters promenad ner till stranden som oxå var väldigt fin, promenaden dit innebär att man korsar ett par trafikerade vägar men inget som störde oss. Underhållningen på kvällarna på hotellet va helt ok. Sammanfattningsvis otroligt nöjda, vi åkte 9 personer i olika åldrar och fick tre familjerum i samma byggnad! Dubbelduschen i badrummen va uppskattade av barnen i familjerna. Fanns oxå en liten gyroskiosk på området om man ville ha nåt annat än buffé. Nattpersonalen öppnade oxå upp köket när vi först anlände på natten och bjöd på mackor o dricka, vilket var uppskattat. Det enda negativa var att badkläder i ljusare färger färgades gula i poolvattnet vilket inte gick bort i tvätt efteråt. Vi drabbades alla av detta trots olika solkrämer o kläder så måste varit något i poolvattnet. Så kör mörka badkläder :)

All inclusive

  • 3 av 5
Maten var ganska enformig och smaklös, men riklig. Öl å vin tog slut flera kvällar, inte ok.

Avkopplande resa

  • 5 av 5
Perfekt resort där du inte behöver tänka på mer än tiderna att äta. Mellan det finns tid för avkoppling, sol & bad, spa.

Fantastiskt

  • 5 av 5
Hotellet hade allt att erbjuda och jag kan inte hitta någon annat negativt än att det tog 15 minuter att gå till stranden och inte ens det är värt att gnälla om.

Personalen var professionella och hela tiden engagerade i gästernas välmående.

Rummen hade AC i alla utrymmen och de städades 6 dagar i veckan. Som helhet skulle jag säga att rummen var moderna och fräscha.

Maten var i särklass. Frukost, lunch och middag med ett enormt utbud som erbjöd något för alla smaker. Utöver detta fanns snackbar och en souvlakibar om man var sugen på något mellan måltiderna.

3 poolområden, utegym, välutrustat innegym, tennisbana och lekplats för små barn.

Detta hotell hade allt!

Toppen upplevelse

  • 5 av 5
Mycket trevligt hotell med tre pooler, en restaurang, en bar och en snackbar. Vid de två pooler som inte är huvudpool finns ändå dricka och mackor varje dag.
Vi hade poolen längst ner på området och tyvärr blev badkläder och blonderat hår grönt men det gick bort hemma. Poolen hade bra temperatur, luften var ca 28-30.
Mycket varierat utbud på mat samt barnbuffe. Glass under restaurangens öppettider.
10 min promenad från hotellet mot Chania ligger ett varuhus som heter Jumbo som var uppskattat av barn i alla åldrar. På huvudgatan nedanför hotellet finns flera butiker och barer.
Ca tio minuters promenad till sandstranden.
Busshållplats ca fem minuter från hotellet med automat som tar kontanter, 1,3 euro till Chania.
Synka och Lidl på promenadavstånd om man vill handla egen dricka eller annat.
Överlag en mycket bra upplevelse!

Fint all inclusive-hotell

  • 5 av 5
Fint hotell i bra skick. Mycket välstädat och fräscht. Personalen var hjälpsam och vänlig i alla lägen. Mycket fräsch buffé med bra all inclusive-standard. All inclusive-alkoholen (bortsett från ölet som var helt ok) varierade mellan dålig och odrickbar men barnen var nöjda med läskedryckerna. Väl fungerande AC på rummet (som man själv kan styra över).

Mysigt village hotell

  • 4 av 5
Trivsamt hotell med små gränder, välstädat och maten var god. Rummet var litet men det visste jag eftersom jag reste ensam. Tyvärr fick jag rum på andra våningen och ingen hjälpte till med min väska uppför den branta trappen. Rummet var inte nyrenoverat som det påstås i beskrivningen. Lite sunkigt med en icke fungerande AC när jag kom. Jag sa till 3 ggr innan någon fixade den. Balkongen var pytteliten och kom inte fram pga av ett stort bord. Men men jag var där för bad och avkoppling. Så det fick duga, man är ju ändå inte på rummet så mycket. Det fanns 3 pooler varav en skulle vara sötvatten men fanns inte. Bara en pool hade tillgång till drinkar etc.
I det stora hela ger jag hotellet 3 av 5 stjärnor.
Åker inte tillbaka till just det hotellet.

Fantastiskt hotell med helt underbar mat

  • 5 av 5
10/10, vi behövde inte ens dricka eller äta ute under vistelsen!

Kundomdömen

  • av 5
  • Anonym