the b ginza

  • Tokyo, Japan

Om hotellet

  • WiFi

Centralt i Ginza

På The b ginza bor du modernt mitt i shopping- och nöjesdistriktet Ginza i Tokyo. I närheten har du butiker, trendiga restauranger och sevärdheter som Hamarikyu Gardens och Kabuki-za-teatern. Från hotellet kan du promenera till Ginzas tunnelbanestation på cirka fem minuter.

Till livliga Shimbashi, känt för sitt nattliv och sina izakayas, går du på tio minuter.

På hotellet finns:

  • Reception 24 h
  • WiFi i allmänna utrymmen
  • AC i allmänna utrymmen

Alla rum/lägenheter har:

  • Bad/dusch och wc

Boende på the b ginza

Vissa rum/lägenheter går ofta att boka för fler än ordinarie antal, t.ex. ett dubbelrum som disponeras av tre, eller en tvårumslägenhet (två ordinarie bäddar) som disponeras av fyra personer. Tillkommande person(er) sover då i extrabädd, t.ex. viksäng eller bäddsoffa.

I vissa länder garanteras inte en säng per person. Rummen har vanligtvis en eller två sängar som man delar på och inga extrasängar erbjuds.

  • Antal rum : 202

Medeltemperatur i Tokyo

Adress & telefon

Adress
8 Chome-12-13 Ginza, Chuo City, Tokyo, Japan

Viktig information

Reception 24 h
Ja
Byggt
2020
Antal rum
202
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Visa
Ja
WiFi
Ja
AC i allmänna utrymmen
Ja
Incheckning
15:00
Utcheckning
11:00

Mat & dryck

Frukost
Ja

Tillgänglighet

Antal våningar
12
Rullstolstillgänglighet hotellområde
Nej

Vår service: Dygnet runt via TUI-appen

  • Gäller från 2024-11-01 till 2025-05-01
  • Gäller från 2025-05-01 till 2025-11-01
  • Gäller från 2025-11-01 till 2026-05-01

Service via TUI-appen

TUI har ingen personal på det här resmålet, men med TUI-appen kan du nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.

Så här kommer du till hotellet

Transfertid

Från Narita flygplats ca 60-90 min med tåg. Från Haneda flygplats ca 15-30 min med tåg.