JR Kyushu Hotel Blossom Shinjuku
- Tokyo, Japan
Tripadvisor
Om hotellet
- WiFi
Bra läge för att utforska Shinjuku och Tokyo
JR Kyushu Hotel Blossom Shinjuku ligger i pulserande Shinjuku. Här bor du nära Shinjuku station så att du enkelt kan utforska både Tokyo och andra delar av Japan. På hotellet kan du äta middag innan du promenerar till Golden Gai, där du hittar en samling små, nostalgiska barer i smala gränder.
Missa inte att besöka Shinjuku Gyoen – en grön oas mitt i stadens plus, särskilt under körsbärsblomningen på våren.
På hotellet finns:
- Restaurang
- WiFi i allmänna utrymmen
- Reception 24h
Alla rum/lägenheter har:
- Hårfön
- Tv
- WiFi
- Värdefack
- Heltäckningsmatta
- Bad/dusch och wc
Boende på JR Kyushu Hotel Blossom Shinjuku
Vissa rum/lägenheter går ofta att boka för fler än ordinarie antal, t.ex. ett dubbelrum som disponeras av tre, eller en tvårumslägenhet (två ordinarie bäddar) som disponeras av fyra personer. Tillkommande person(er) sover då i extrabädd, t.ex. viksäng eller bäddsoffa.
I vissa länder garanteras inte en säng per person. Rummen har vanligtvis en eller två sängar som man delar på och inga extrasängar erbjuds.
- Antal rum : 238
Snabbfakta
- Restaurang
- Ja
Medeltemperatur i Tokyo
Adress & telefon
- Adress
- Yoyogi, Shibuyaku-ku, 2-6-2, Tokyo, Japan
Viktig information
- Reception 24 h
- Ja
- Byggt
- 2014
- Antal rum
- 238
- American Express
- Ja
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Parkering
- Ja
- WiFi
- Ja
- AC i allmänna utrymmen
- Ja
- Incheckning
- 14:00-00:00
- Utcheckning
- 11:00
- Kassafack i receptionen
- Ja
- Tvättservice
- Ja
Rummen
- WiFi
- Ja
- Kassafack
- Ja
- Kylskåp
- Ja
- Hårfön
- Ja
- Tv
- Ja
- Dusch/wc
- Ja
- Bad/wc
- Ja
- Heltäckningsmatta
- Ja
Mat & dryck
- Restaurang
- Ja
- Frukost
- Buffé
- Antal restauranger
- 1
Avkoppling
- Massage
- Ja
- Ångbastu
- Ja
Tillgänglighet
- Antal våningar
- 16
- Hiss
- Ja
- Rullstolstillgänglighet hotellområde
- Ja
Vår service: Dygnet runt via TUI-appen
- Gäller från 2024-11-01 till 2025-05-01
- Gäller från 2025-05-01 till 2025-11-01
- Gäller från 2025-11-01 till 2026-05-01
Service via TUI-appen
TUI har ingen personal på det här resmålet, men med TUI-appen kan du nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.
Så här kommer du till hotellet
Transfertid
Från Narita flygplats ca 60-90 min med tåg. Från Haneda flygplats ca 15-30 min med tåg.