Windsor Barra Hotel e Congressos
- Barra da Tijuca, Rio de Janeiro, Brasilien
Om hotellet
- WiFi
Pool med panoramautsikt
Windsor Barra Hotel e Congressos ligger knappt 100 meter från stranden i östra Barra da Tijuca. Här bor du med gångavstånd till butiker, restauranger och sevärdheter. På hotellet finns restaurang, bar, bastu och en takterrass med soldäck och pool. För familjens minsta finns en liten barnpool.
Den vidsträckta sandstranden Praia da Barra da Tijuca ligger tvärs över gatan och sträcker sig längs hela kustremsan i Barra de Tijuca.
På hotellet finns:
- Reception 24 h
- WiFi i allmänna utrymmen
- AC
- Restaurang och bar
- Pool
- Barnpool
- Bastu
- Parkering
Alla rum/lägenheter har:
- WiFi
- Bad/dusch och wc
- Hårfön
- Tv
- Värdefack
Boende på Windsor Barra Hotel e Congressos
Vissa rum/lägenheter går ofta att boka för fler än ordinarie antal, t.ex. ett dubbelrum som disponeras av tre. Tillkommande person(er) sover då i extrabädd, t.ex. viksäng eller bäddsoffa.
I vissa länder garanteras inte en säng per person. Rummen har vanligtvis en eller två sängar som man delar på och inga extrasängar erbjuds.
Här använder vi hotellets egna benämningar av rumstyper för detta hotell.
- Antal rum : 338
Snabbfakta
- Utomhuspool/Barnpool
- Ja/Ja
- Centrum
- 300 m
- Restaurang/Bar
- Ja/Ja
Medeltemperatur i Barra da Tijuca
Adress & telefon
- Adress
- Avenida Lúcio Costa, 2630, Rio de Janeiro - RJ, Brazil
Viktig information
- Reception 24 h
- Ja
- Antal rum
- 338
- American Express
- Ja
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Parkering
- Ja
- WiFi
- Ja
- AC i allmänna utrymmen
- Ja
- Incheckning
- 15:00
- Utcheckning
- 12:00
- Kassafack i receptionen
- Ja
- Tvättservice
- Ja
Rummen
- WiFi
- Ja
- Kassafack
- Ja
- Hårfön
- Ja
- Tv
- Ja
- Telefon
- Ja
- Dusch/wc
- Ja
Mat & dryck
- Restaurang
- Ja
- Bar
- Ja
- Poolbar
- Ja
- Lunch
- Buffé
- Middag
- Buffé
- AC i restaurang
- Ja
- Frukost
- Ja
Avstånd
- Centrum
- 300 m
Pool
- Utomhuspool
- Ja
- Pooler
- 1
- Barnpool
- Ja
- Barnpooler
- 1
- Pool
- Ja
Avkoppling
- Bastu
- Ja
Barn & ungdomar
- Barnstol i restaurangen
- Ja
Tillgänglighet
- Antal våningar
- 17
- Hiss
- Ja
- Rullstolstillgänglighet hotellområde
- Ja
Vår service: Dygnet runt via TUI-appen
- Gäller från 2024-11-01 till 2025-05-01
- Gäller från 2025-05-01 till 2025-11-01
Service via TUI-appen
TUI har ingen personal på det här resmålet, men med TUI-appen kan du nå oss dygnet runt, när det passar dig. Via Fråga guiderna i appen kan du skicka meddelanden på svenska och få snabbt svar, både före och under din semester. Vi kan hjälpa dig att boka utflykter och hyrbil, ge dig restaurangtips och visa var du hittar den bästa shoppingen eller de finaste stränderna. Självklart kommer vi också att hjälpa till med praktiska frågor som kan dyka upp, så att du får en skön och avkopplande semester. Dygnet runt kan du även, vid brådskande ärenden, nå oss på telefon.
Så här kommer du till hotellet
Flygtid
Din restid beror på vilket flyg du väljer. Från ca 15 timmar (med mellanlandning) från Stockholm-Arlanda till Rio de Janeiro.
Transfertid
Avståndet till Barra da Tijuca från Rio de Janeiros flygplats är ca 31 km. En taxiresa från flygplatsen tar cirka en till en och en halv timme. Du kan boka taxitransfer genom att logga in på myTUI.
Avstånd
- Centrum
- 300 m